Прогнозування розвитку передвиборної ситуації в Україні в 2004 році

Друк

У першій половині квітня 2004 року Дніпровський центр соціальних досліджень провів експертне опитування на тему: "Прогнозування розвитку передвиборної ситуації в Україні в 2004 році". Метою дійсного дослідження було визначення основних тенденцій розвитку передвиборної ситуації на Україні. У цілому, в опитуванні взяло участь 50 чоловік, вибірка експертів здійснювалася за професійною ознакою (9 державних службовців, 14 керівників громадських організацій, 7 керівників партій, 12 журналістів, 8 науковців ).

Згідно даним проведеного дослідження більшість експертів уважає, що ні пропрезидентським ні опозиційним силам не вдасться висунути на вибори єдиного кандидата. За це твердження висловилися 54% опитаних. Лише 40% респондентів вважають за можливе висування єдиного кандидата від кожного табору. Утруднилися відповісти - 6 %.

На думку експертів, на пост Президента України в 2004 році висунуть свої кандидатури наступні політики: В. Ющенко (16,33 %); В. Янукович (14,67 %); П.Симоненко (13,67 %); А. Мороз (12,67 %); Н. Витренко (10 %); Ю. Тимошенко (8,33 %); С. Тігіпко (4,67 %); Л. Кучма (4%); В. Кирпа (4 %); В. Медведчук (2,67 %); В. Пустовойтенко (2,67 %); А. Кинах (2,33%); В.Литвин (2,33 %). Серед інших можливих кандидатур (1,66 %) указуються: Волга - 2 згадування, Бойко, Е. Марчук, В. Хорошковский, И.Богословська. Також експерти не виключають можливість появи нової фігури, у тому числі із Дніпропетровського регіону.

У виборчій кампанії 2004 року, на думку експертів, із задіяна максимальне кількість технологій. Більше конкретний вибір буде залежати від регіону й сил, які будуть використовувати ці технології. Проте головними засобами в арсеналі політтехнологів залишаться використання адміністративного ресурсу (14 згадувань) і так називані "брудні" технологи або чорний PR (12 згадувань). Буде розгорнута широка пропагандистська кампанія в підтримку кандидатів від влади, включений механізм дискредитації кандидатів від опозиції, у тому числі пошуки й публікація компромату в ЗМІ (9 згадувань). Експерти вважають можливої спробу протиставлення ідеології схід, Америка-Росія. Для виборців російськомовного сходу й півдня України буде використатися підтримка провласного кандидата Росією (2 згадування). Також з не виключають можливості розвитку президентської кампанії-2004 в Україні за аналогією з російськими президентськими виборами 2000 року (2 згадування).
Найпоширенішими порушеннями на майбутніх виборах, на думку експертів, будуть: фальсифікація при підрахунку результатів виборів (16 згадувань); тиск на виборців за місцем роботи й навчання, використання службового становища (15 згадувань); підкуп виборців (7 згадувань); нерівні умови агітації для кандидатів, обмеження в доступі до ЗМІ (6 згадувань); агітація після дозволеного часу (5 згадувань); вкидання бюлетенів (5 згадувань); тиск на виборчі комісії (3 згадування); маніпуляції з бюлетенями (псування, "мертві душі", "вільні" бюлетені) (3 згадування); недостовірні відомості про кандидатів при реєстрації (3 згадування); порушення у фінансуванні (незаконне фінансування, перевищення фондів) (3 згадування); примусове голосування за провласного кандидата в армії, МВС, у місцях позбавлення волі, в інших державних структурах (3 згадування); порушення при формуванні дільничних й окружних виборчих комісій(2 згадування); обмеження діяльності спостерігачів особливо в сільській місцевості (2 згадування). Також, у період проведення виборчої кампанії експерти вважають за можливе виникнення перешкод у проведенні опозицією передвиборних заходів, порушення прав опозиційних кандидатів, використання юридичних процедур і судових органів для протидії опозиції, прямі провокації, залякування виборців.

 

Проекти ДЦСД

Барометр імплементації реформ у Дніпропетровській області
Детальніше...
 
Сприяння підзвітності та прозорості влади через поінформованість громадськості Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Віртуальна лабораторія інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону з розробки ефективної політики
Детальніше...
 
Розвиток аналітичного та комунікаційного потенціалу інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону у мережі Інтернет
Детальніше...
 
Розвиток аналітичного та комунікаційного потенціалу інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Сприяння формуванню ефективної комунікації інститутів громадянського суспільства, органів влади та ЗМІ Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Сприяння підвищенню рівня інформованості громадськості Дніпропетровського регіону про діяльність місцевих осередків політичних партій
Детальніше...
 
Сприяння організації вільного доступу журналістів Дніпропетровщини до джерел офіційної інформації
Детальніше...
 
Сприяння організації громадського контролю над діями місцевих органів влади в сфері ЗМІ
Детальніше...
 
Розробка механізмів міської політики в сфері обслуговування житлового фонду
Детальніше...