Звіт за результатами експертного обговорення на тему: «Імплементація судової реформи на місцевому рівні: виклики, перспективи, загрози»

Друк

image Судова реформа триває в Україні вже два роки. Вона була розпочата у жовтні 2014 року, коли президент П. Порошенко проголосив Стратегію реформ 2020. Зміни в судовій системі – це одна з принципових вимог Європейського Союзу, який постійно наголошує на недосконалості судової системи України. Дійсно, сьогодні судова влада – це один з найбільш корумпованих та політизованих інститутів влади, особливо якщо говорити про систему адміністративних та господарських судів. Тому зміни у цій сфері, є необхідними як з позиції міжнародних зобов’язань, так і в контексті реформування влади.

Перезавантаження голів судів відбулося відповідно до Закону «Про відновлення довіри до судової влади». Судді переобрали 80% тих голів, хто був. Другим кроком стало ухвалення Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», який зміг перезапустити систему. У червні 2016 року Верховна Рада України прийняла зміни до Конституції в частині здійснення правосуддя та Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (No 1401- VIII). Цей закон спрямований на виконання положень Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, схваленій відповідним Указом Президента України від 20 травня 2015 року.

Зміни до Конституції щодо правосуддя і новий Закон «Про судоустрій і статус суддів» набрали чинності наприкінці вересня 2016 р. В Україні була 4-х рівнева система: місцеві суди, апеляційні суди, спеціалізовані вищі суди і Верховний суд. З введенням судової реформи судова система стала 3-х рівневою: залишаються місцеві суди, апеляційні суди, і Верховний суд України, який складатиметься з Великої палати та спеціалізованих судів (у кримінальних справах, у цивільних справах, в адміністративних справах і господарський суд). Ще буде два нових суди: антикорупційний суд і суд щодо захисту інтелектуальної власності. Зараз на розгляді у Верховній Раді знаходиться проект Закону про Вищу раду правосуддя. Вища рада правосуддя в новому складі і в повному обсязі, відповідно до проекту закону, зі змінами до Конституції і Законом про судоустрій і статус суддів, повинна приступити до своїх обов'язків з 2019 року. До цього часу буде працювати Вища рада юстиції.

Що очікувати від цих змін? Чи зможе впровадження судової реформи забезпечити незалежність суддів? Як будуть вирішуватися кадрові питання в українських судах? Якими є ключові питання реформи адвокатури? Якими є перспективи здійснення громадського контролю у здійсненні правосуддя в контексті судової реформи? Ці та інші питання, запропоновані представниками громадської організації «Дніпровський центр соціальних досліджень», було обговорено з регіональними експертами: правозахисниками, юристами та адвокатами.

Завантажити

 

Проекти ДЦСД

Барометр імплементації реформ у Дніпропетровській області
Детальніше...
 
Сприяння підзвітності та прозорості влади через поінформованість громадськості Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Віртуальна лабораторія інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону з розробки ефективної політики
Детальніше...
 
Розвиток аналітичного та комунікаційного потенціалу інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону у мережі Інтернет
Детальніше...
 
Розвиток аналітичного та комунікаційного потенціалу інститутів громадянського суспільства Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Сприяння формуванню ефективної комунікації інститутів громадянського суспільства, органів влади та ЗМІ Дніпропетровського регіону
Детальніше...
 
Сприяння підвищенню рівня інформованості громадськості Дніпропетровського регіону про діяльність місцевих осередків політичних партій
Детальніше...
 
Сприяння організації вільного доступу журналістів Дніпропетровщини до джерел офіційної інформації
Детальніше...
 
Сприяння організації громадського контролю над діями місцевих органів влади в сфері ЗМІ
Детальніше...
 
Розробка механізмів міської політики в сфері обслуговування житлового фонду
Детальніше...